Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Tayland: ‘Umut Tohumları’ Toplumun Gıda Güvenliğini Sağlamayı Amaçlıyor

share
tweet
pin it
share
share

Pattama Vilailert tarafından

KAEN MAKROOD, Tayland (IDN) – Tohumlar olmadan, küresel nüfusu barındıracak gıda güvenliğini sürdürme umudunun olmadığı inancıyla, Tayland’daki ‘Umut Tohumları’ (SOH) projesi, toplumu tarım yöntemlerinde kendi kendilerine güvenmeleri ve kendilerini yağmacı tarım şirketlerinden korumaları için harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Tayland’ın kuzeyindeki Uthai Thani eyaletinde yer alan Kaen Makrood’daki topluluk, halkının çoğunun Karen Pwo etnik grubundan olduğu ve kültür ve geleneklerinin tohumlarla ayrılmaz bir şekilde bağlı olduğu bir köydür.

IDN’ye konuşan topluluk bilgeliği lideri Wannob Korsuk, “Yiyeceklerimiz tohumlardan elde edilir ve çeşitli topluluk ritüellerinde, misafirlerimize ve etkinliklere katılan yaşlılara özel olarak tohumlar ikram edilir” dedi. “Fasulye ve susamla karıştırılmış dövülmüş buharlı yapışkan pirinçten yapılan geleneksel yemeğimiz Meesi, Karen Pwo düğün resepsiyonlarına ve diğer törenlere katılan konuklara verilir. Bir diğer önemli ritüel de rahiplere tohum sunmaktır.”

Tayland’ın Budist kültürüne sıkı sıkıya bağlı olan tohumların topluluktaki keşişlere sunulması geleneğinde, keşişler ilahiler söyleyip adakları kutsadıktan sonra bu tohumları köylülere dağıtıyor. Wannob, “Böylece köylüler çeşitli tohumlara sahip olacak ve bunları kendi topraklarında yetiştirebilecekler” dedi.

Wannob, topluluğun tohumlarla olan bağını sürdürmek için, modern tarım teknolojisinin tohumlarının yok olmasına yol açabileceğinden derin endişe duyuyor.

“GDO gibi doğal olmayan çeşitler geliştirerek dünya gıdasını ele geçirmeye çalışan birkaç holding olduğunun farkındayım, bu nedenle köylüler tohum ektiklerinde bunları şirketlerden satın almak zorunda kalıyorlar, bu nedenle artık saf ırklar yetiştirme şansları yok. Bu şirketlerden alınan çeşitler hızlı büyüyen, verimli ve güzel meyveler üretiyor. Bu da çiftçileri sürekli alıcı haline getiriyor” dedi.

IDN’ye konuşan Wannob, “Sonuç olarak, gerçek bitki örtüsü hızla yok olmaya başladı ve bir şirketten tohum satın alıp sadece tapyoka ekiyordum. 2016’da arazim kuraklaştı ve hiçbir şey ekemez hale geldim, bu yüzden ailemi sürdürülebilir bir şekilde nasıl besleyebileceğimi düşünüyordum” dedi.

Tam da bu sırada, merhum Kral Bhumibol Adulyadej’in bir girişimi olan, kendi kendine yeten ve sürdürülebilir çiftçilikle ilgili bir TV programı izlemiş. “Çiftçiliğimi sürdürülebilir olana dönüştürmek için çok çaresizdim,” diye devam etti, “şans eseri, topluluğumda bulunan Kraliyet Girişimi Keşif Vakfı’nın bir çalışanına isteğimi ve zorluklarımı ifade ettim. Durumumu anladı ve hırsımı ilerletmeye hazırdı”.

Kendi kendine yeten bir çiftçilik eğitim merkezi olan PUN PUN Merkezi, gezegenimizden bir günde en az 20 çeşit ürünün yok olduğunu tahmin ediyor. Eskiden dünyada neredeyse 20.000 çeşit pirinç vardı, ancak şimdi 200’den az çeşidimiz var. Merkeze göre tohumların yok olması hem insanlar hem de hayvanlar için gıda güvenliği kaybına neden olacak.

IDN, Bilgi Yönetimi Vakfı (KMF) Müdürü Hatairat Phuangchoei ile görüşerek köylülerin kendi kendine yeten ve sürdürülebilir tarım teorisini nasıl pratiğe dönüştürebilecekleri hakkında daha fazla bilgi aldı.

“Kral’ın yol gösterici ilkelerini entegre ederek kırsal kalkınmayı hızlandırmak ve genişletmek bizim misyonumuzdur” dedi. Vakıf, projeleri hayata geçirmek için ülke genelinde topluluklar, yerel yönetimler ve akademik kurumlarla işbirliği içinde çalışıyor.

“Geçmişte Kaen Makrood köylüleri Huay Kha Khaeng Yaban Hayatı Koruma Alanına tecavüz ediyordu çünkü köy aynı zamanda koruma alanı için bir tampon bölge işlevi görüyordu. Alternatif kariyerler yaratmak için köyde çalışan personelimiz var ve bu da ancak sulama sistemi arazide iyi çalıştığında mümkün olacak.”

KMF, Wannop’un çiftçiliğini sürdürülebilir kılma ve kendi kendine yetebilme hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olmak konusunda isteksiz davranmadı. Onu diğer köylülerle birlikte ‘Agrinature Foundation’ tarafından düzenlenen bir kursa katılmaya götürdüler. “Ulaşım, konaklama ve yemek masraflarını biz karşıladık. Kursun ardından Wannob hemen sürdürülebilir çiftçiliğe başladı, ilk yaptığı şey ağımızın desteğiyle arazisinde bir hendek açmak oldu” diyor Hatairat.

KMF’nin desteklediği sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının COVID salgını gibi zor zamanlarda da faydalı olduğunu belirtti. “Bu konsept altında yetiştirilen tarım ürünleri yerel halkın %80’ini besleyebildi” dedi.

Wannob IDN’ye yaptığı açıklamada, “Pandemi sırasında, karantina ilan edildiğinde, çiftliğimde bol miktarda pomelo vardı, bu yüzden köyümdeki ve dışarıdaki insanlara gelip onları ücretsiz almalarını söyledim ve sıkı çalışmalarına minnettarlığımı ifade etmek için COVID hastalarını tedavi eden hemşirelere verdim” dedi.

Hatairat, vakfın bir topluluğun kendi kendine yetebilmesine yardımcı olmak için üç aşamalı bir programı olduğunu belirtti. Birincisi, bir haneyi beslemeye yetecek kadar tarımsal ürün elde etmek; ikincisi, üyelerin birbirlerinin refahıyla ilgilendiği birleşik bir topluluk; ve üçüncüsü, geliri artırmak için dış kuruluşlarla topluluk ağlarıdır.

Kaen Makrood şu anda üçüncü aşamada ve köylüler 2019 yılında ‘Roy Pun Ruksa Topluluk İşletmesi’ adında bir tohum tasarrufu işletmesini resmi olarak kurdular. Hatairat, “Topluluk üyelerinin tohum tasarrufu konusunda çok hevesli olduğunu fark ettik ve onları 2017 yılında Chiang Mai’de bir tohum tasarrufu kursuna kaydettik; sonrasında tohum tasarrufu yaptılar, yeni bitki örtüsü için araştırma yaptılar ve Kaen Makrood’da 100’den fazla farklı tohum keşfettiler” dedi.

IDN, Kaen Makrood topluluğunun gıda güvenliğini sağlamak için tohumları nasıl sakladığını keşfetmek üzere Roy Pun Ruksa Topluluk İşletmesi (RPRCE) başkanı Direk Srisuwan ile konuştu.

“Kaen Makrood’da bir Karen okulunun müdürüydüm, köylülerin ekim yapmak için bitki ve meyve tohumları satın aldıklarına tanık oldum, sonra uzun vadede satıcılara güvenmeleri gerektiğini düşündüm, bu yüzden öğrencilere okul arazimizde yerli sebze yetiştirmeyi öğretmeye başladım. Ayrıca onlara yeterli ekonomik yaklaşımı ve sürdürülebilir tarım bilgisini aşıladım” dedi.

Resim: (solda) Roy Pun Ruksa Toplum Girişimi (RPRCE) başkanı Direk Srisuwan ve (sağda) Toplum Bilgeliği lideri Wannob Korsuk

Daha sonra, köylüler topluluk girişimiyle güçlerini birleştirdi, böylece grubu diğer illerdeki köylerle tohum tasarrufu ve bitki yetiştirme bilgisi alışverişinde bulunmak üzere ağ oluşturacak şekilde genişletebildiler.

RPRCE’yi kurduktan sonra Direk, “Bitki veya bitki örtüsü olabilecek yeni bitkilerin araştırılmasında bizi finansal olarak desteklemesi için Biyoçeşitliliğe Dayalı Ekonomi Geliştirme Ofisi’ne başvurduk” dedi. “Amacımız sadece topluluğumuzda ve ağımızda gıda güvenliğini sağlamak değil, aynı zamanda çiftçiler, diğer topluluklar ve dış kuruluşlar arasında yerel tohum koruma konusunda bilgi yaymak ve deneyim alışverişinde bulunmak.”

‘Umut Tohumları’ 21-22 Ocak tarihlerinde faaliyetlerini anlatmak üzere bir etkinlik düzenledi. Direk, etkinliğe 200’den fazla katılımcının iştirak ettiğini söyledi.

Kaen Makrood’a 35 km uzaklıkta bulunan Nakhon Sawan’dan gelen katılımcı Yura IDN’ye şunları söyledi: “Buraya ilk kez geliyorum ve ‘Agrinature’ organizasyonunun çalışmalarından çok etkilendim. İnsanların işbirliği içinde çalıştığını, toprağı ve tohumları koruma yöntemlerinin çok çeşitli olduğunu biliyordum. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim; bu harika. Bu topluluk küçük ama ‘Umut Tohumları’nı çok iyi organize etmişler ve birlik olmuşlar.”

“Gelmeden önce çeşitlendirilmiş tohumlar görmeyi bekliyordum ve burada gördüklerim beklentilerimin de ötesindeydi. Tekrar geleceğim ve organizatör olarak katılacağım. Bu etkinlikten öğrendiklerimi toplumumdaki ve çevremdeki insanlara aktaracağım. Nakhon Sawan’da birlikte çalışıyoruz ama bu kadar birlik ve beraberlik içinde değiliz” dedi.

Bir başka katılımcı Mamiew de şunları vurguladı: “‘Umut Tohumları’ etkinliğine bu kadar çok katılım olacağını beklemiyordum, bence Kaen Makroot topluluğunun birlikteliği bu etkinliğin gerçekleşmesine yardımcı oldu. Yeni neslin kültürümüzü korumaya yardımcı olmasını, taşımasını ve kendilerine yakın olan değerleri bilmesini istiyorum. Bunlar kendilerine güvenmelerine yardımcı olacak unsurlardır.”

Çalışmalarını bir “sosyal laboratuvar” olarak değerlendiren Hatairat, değişen küresel eğilimler ve iklim değişikliğine bağlı olarak süregelen hava koşullarının geleneksel tarımı etkilemesiyle birlikte geleneksel tarım yöntemlerinin değişebileceğinin farkında.

“(Ancak) tohumun mutasyona uğramaması ve GDO kullanmadan daha verimli olması için yollar aramalıyız” dedi kararlı bir bakışla. “Başarının başkaları için bir öğrenme kaynağı olabileceği alanı kullanmayı planlıyoruz (ve bu yüzden) buna ‘sosyal laboratuvar’ adını verdik.” [IDN-InDepthNews – 01 Şubat 2023]

Resim: Rahiplere tohum sunumu. Kredi: ‘The Royal Initiative Discovery Foundation’.

 

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top