Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

garbage-in-zimbabwe.jpg

Afrika: İstikrarsızlık Sürdürülebilir Kalkınmadaki İlerlemeyi Yavaşlatıyor

share
tweet
pin it
share
share

Jeffrey Moyo tarafından

HARARE, Zimbabve | 10 Aralık 2023 (IDN) – Zimbabve’nin muhalif siyasetçisi Job Sikhala, 2021 yılında halkı şiddete teşvik etmek suçlamasıyla tutuklandıktan sonra neredeyse iki yıldır hüküm giymeden hapiste tutuluyor.

Bir diğer muhalefet lideri Jacob Ngarivhume ise bu yılın Nisan ayında, 2020’dekine benzer suçlamalarla, hükümetin kötü yönetimini protesto etmek amacıyla ulusal kepenk kapatma çağrısı yaptığı için dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yine de Sikhala ve Ngarivhume, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri olarak bilinen SDG 16’nın hedeflerinden biri herkes için adalete erişim sağlamak ve her düzeyde etkili, hesap verebilir ve kapsayıcı kurumlar inşa etmek olmasına rağmen rejimin gazabına uğradı.

Eylül 2015’te, aralarında Zimbabve’nin de bulunduğu 193 ülke, sürdürülebilir küresel kalkınmanın sağlanmasına yönelik uzun vadeli bir stratejiyi taahhüt etmek üzere New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde bir araya geldi.

Sonuç olarak, 2030 yılına kadar herkes için sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmayı amaçlayan 17 hedeften oluşan bir liste ortaya çıktı.

Ancak Sikhala ve Ngarivhume gibi Zimbabveliler yetkililerin elinde adaletsizliğe maruz kaldıkça, SKH’lerin çoğunun son tarihten altı yıl önce kaçırılması muhtemeldir ve bu durum insan hakları savunucularının eleştirilerine neden olmaktadır.

Bu nedenle Zimbabveli hak savunucuları rejimi yanlış önceliklere odaklanmakla suçladılar.

“Zimbabve kötü siyaset, insan hakları ihlalleri ve kötü yönetim nedeniyle yoksulluğu azaltmakta zorlanıyor. Siyasi istikrarsızlık, açlık ve yoksulluğun sona erdirilmesiyle ilgili SKH’lere ulaşma yolunda ilerlemeyi engellemektedir. Zimbabveli bir insan hakları aktivisti olan Elvis Mugari IDN’ye yaptığı açıklamada, bu SKH’lerin başarılmasının istikrarlı bir yönetime ve elverişli bir siyasi ortama bağlı olduğunu söyledi.

Afrika’da siyasi istikrarsızlık sürerken, bu hedefler bazı Afrika ülkeleri için ulaşılması zor hedefler olarak kaldı.

Kenya

Bu yıl hükümet karşıtı şiddetli protestoların yaşandığı Kenya’da, herkes için adalete erişim sağlamayı amaçlayan SKH’nin gerçekleştirilmesine yönelik ilerleme durdu.

Bu yılın Temmuz ayında altı Kenyalı protestocu polis tarafından vurularak öldürülürken ondan fazla kişi de yaralandı; bu olay muhalefet lideri Raila Odinga’nın sivil itaatsizlik çağrısında bulunmasının ve Kenya Devlet Başkanı William Ruto hükümetine karşı vergi artışları ve hayat pahalılığı nedeniyle ülke çapında haftalık protesto gösterileri düzenlenmesinin ardından gerçekleşti.

IDN’ye konuşan Kenyalı insan hakları avukatı Kakai Kissinger, “Burada sahip olduğumuz şey, insan hakları ihlallerini görmezden geldiğimiz ve tespit edip cezalandırmadığımız bir cezasızlık kültürüdür” dedi.

Kenya’da Rotary Barış Araştırmacısı olan Kennedy Monari, Doğu Afrika ülkesi görünüşte siyasi istikrarsızlıkla boğuşurken daha da kötüsünü görüyor ve bunun ülkedeki SKH’leri yavaş yavaş engellediğini söylüyor.

“Kenya’nın siyasi manzarasında, iç çekişmelerle boğuşan bir toplumu yansıtan endişe verici bir eğilim ortaya çıktı. Mevcut yönetim, bu tür bir ilerlemenin önceki yönetim modellerini bozacağını ve özellikle gençler ve kadınlar gibi marjinal gruplar için istihdam yaratarak yoksulluğu azaltacağını öngörerek ekonomik büyümeyi gerçekleştirme sözü verdi” dedi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DKC), BM SKH’lere 2030’dan önce ulaşma hayalleri, siyasi istikrarsızlık nedeniyle daha da hızlı azalıyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bitmek bilmeyen siyasi gerilimlerden etkilenen kalkınma uzmanı Ndatabaye Akilimali, SKH’lere ulaşma hızının yavaş olmasından ülkedeki siyasi kaosu sorumlu tuttu.

Akilimali, “Siyasi istikrarsızlığın tüm SKH’lerin gerçekleştirilmesini olumsuz etkilediği açık, ancak bu aşamada hangi hedefin en çok tehdit altında olduğunu söyleyemem” dedi.

Ancak Dünya Gıda Programı’nın (WFP) bu yılın Mart ayında yaptığı açıklamaya göre, Doğu DRC’de silahlı gruplar sürekli olarak sivilleri öldürdüğü ve tarlalara, yollara, pazarlara, gelire, eğitime ve gıdaya erişimi engellediği için insanlar yıllarca savaş ve yerinden edilme ile yaşadı.

2022 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğu eyaletleri Ituri, Kuzey Kivu ve Güney Kivu’da şiddet olaylarının artması ülkedeki güvensizliği daha da arttırmış, ülke içinde geniş çaplı yerinden edilmeleri ve önemli can kayıplarını tetiklemiştir.

Sonuç olarak, BM’ye göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 26 milyondan fazla kişi insani yardıma ihtiyaç duymaktadır.

Tanzanya

Tanzanya’da SKH’lere yönelik çalışmalar öncelikle giderek güçlenen yürütme organı, sivil alanın kapatılması ve insan hakları ihlalleri nedeniyle kısıtlanmış ve insan hakları savunucularının tepkisini çekmiştir.

Tanzanya İnsan Hakları Savunucuları Koalisyonu’nun ulusal koordinatörü Onesmo Ole Ngurumwa IDN’ye verdiği demeçte, “Yoksullukla mücadelenin hızı çok kademeli; yoksullukla mücadele hedefimiz var, ancak insanların yaşamlarını veya ülkedeki insan kaynaklarını veya insan sermayesini iyileştirmek için çok önemli veya çok ciddi müdahaleler görmedik” dedi.

Ngurumwa şunları ekledi: “Ülkede, kırsal kesimde yoksulluk hala yaygın. Kasabalardaki insanlar hala günde 1 doların altında yaşıyor.”

Ngurumwa şöyle dedi: “Ülkede yoksulluk zinciri hala çok büyük ve bugün yoksul olan bir nesil yarın başka bir nesli de yoksullaştıracak.”

Mozambik

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, Mozambik’te, SKH’leri tehdit eden siyasi istikrarsızlığın açık bir işareti olarak, bu yıl Ekim ayında, güvenlik güçleri bu yıl yapılan tartışmalı seçimlerin ardından barışçıl protestoculara karşı aşırı güç kullandı.

Baskılar sonucunda, herkes için adalete erişim sağlamayı ve her düzeyde etkili, hesap verebilir ve kapsayıcı kurumlar oluşturmayı amaçlayan SKH tehdit altına girmiştir.

Zambiya

Zambiya’da, Devlet Başkanı Hakainde Hichilema’nın yerine geçtiği Edgar Lungu ile kavgaya tutuşması ve polisin bunu siyasi aktivizm olarak değerlendirerek destekçileriyle birlikte halk arasında koşu yapmasını engellemesi nedeniyle siyasi istikrarsızlık giderek artıyor.

Dolayısıyla Zambiya için filler tepiştikçe çimenler zarar görüyor, yani SKH’ler bile tehdit altına giriyor.

Ancak Zambiya’daki devlet kurumları bunun aksini düşünüyor.

“Zambiya hükümet yönetimi kamu ve özel sektörde istihdam yaratmaya öncelik vermiştir. Zambiya Engelliler Ajansı Genel Müdürü Frankson Musukwa IDN’ye yaptığı açıklamada, mevcut rejimin iktidara gelmesinden bu yana, geçen yıl engelliler de dahil olmak üzere 50.000’den fazla kamu hizmeti çalışanının görevlendirildiğini ve bunun yoksulluğu sona erdirmek için iyi bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Malavi

Siyasi yolsuzlukla lekelenen Malavi’nin insan hakları savunucularından Julian Mwase, ülkesinin giderek kaosa sürüklendiğini ve hükümetin 2030 SKH’lerini gerçekleştirme hedefini raydan çıkardığını söyledi.

IDN’ye konuşan Mwase, “Hükümet, vatandaşların daha ucuz tarım girdilerine erişimini sağlamak için Uygun Fiyatlı Girdi Programlarını uygulamaya koydu, ancak ne yazık ki bu girişim politikacılar ve geleneksel liderler tarafından kötüye kullanılıyor” dedi.

Yanlış yerleştirilmiş öncelikler

Ekonomi cephesinde ise Zimbabveli ekonomist Masimba Manyanya, yetkilileri yanlış önceliklere odaklanmakla suçladı.

“Maliye bakanının geçtiğimiz günlerde önerdiği bütçeyle başlayalım. Sağlık ve eğitim yerine güvenlik bakanlıklarına çok fazla para tahsis edildi. Bu, hükümetin halkın sağlığı ve refahından ziyade iktidarını sürdürmekle ilgilendiği anlamına geliyor,” diyor Manyanya IDN’ye.

Zimbabve Emek ve Ekonomik Kalkınma Araştırma Enstitüsü (LEDRIZ) baş ekonomisti Prosper Chitambara, Zimbabve’nin 2030 yılına kadar SKH’leri gerçekleştirmesi için daha fazla şey yapılması gerektiğini söyledi.

“Ülke olarak yapmamız gereken çok şey var; bence aşırı yoksulluk içinde yaşayan Zimbabveli sayısına bakmamız gerekiyor. Kayıt dışı istihdamda bir artış gördük. Ekonominin yoksulluğu azaltacak şekilde büyümesini sağlamamız gerekiyor. Kırsal altyapıyı geliştirmeli ve tarım sektörünün verimli olmasını sağlamalıyız” dedi. [IDN-InDepthNews]

Fotoğraf: Herkes için su ve sanitasyonun mevcudiyetinin ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanmasına yönelik SKH 6, Zimbabve’de toplanmamış çöplerin kasaba ve şehirlerde gelişigüzel serpilmesiyle tehdit altına girmiştir. Kredi: Jeffrey Moyo | IDN- INPS.

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top