Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Kazakistan, Yeni Bir İlişkiler Rotasının Merkezi mi?

share
tweet
pin it
share
share

Kalinga Seneviratne tarafından

NUR-SULTAN, Kazakistan (IDN) – Papa Francis, Kazakistan’ın Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan yeni bir güzergahın merkezi olma ihtimalini gündeme getirdi; ancak bu kez insan ilişkileri ve saygı üzerine inşa edilen bir güzergah.

Kazakistan bir zamanlar İpek Yolu olarak bilinen Doğu’dan Batı’ya seyahat eden tüccarların ve gezginlerin buluşma yeriydi. 21. yüzyılda Çinliler, Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) olarak bilinen dünya çapında ticareti teşvik etmek için demiryolları ve otoyollar aracılığıyla bu rotaları yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Papa, 14 Eylül’de Kazakistan’ın başkentinde düzenlenen Yedinci Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, insanlığı salt maddi arayışlardan uzaklaştıracak böyle bir yola yeni bir tanım getirdi.

“Yüzyıllar boyunca büyük kervanların geçtiği bir ülkede buluşuyoruz. Bu topraklarda, sadece kadim ipek yolu aracılığıyla değil, birçok tarih, fikir, inanç ve umut kesişmiştir” diyen Papa Francis, 50 ülkeden gelen ve çoğunluğu ruhani liderlerden oluşan 1000 delegeye hitap etti. “Kazakistan bir kez daha uzaklardan gelenler arasında bir karşılaşma ülkesi olsun.”

Böyle bir rotanın “insan ilişkileri, saygı, samimi diyalog, her bir insanın dokunulmaz onuruna saygı ve karşılıklı işbirliği üzerine kurulması” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, 12. ve 14. yüzyıllarda Nur-Sultan’ın Budist tapınaklarına, Hıristiyan kiliselerine ve Müslüman camilerine ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. “Kazak toprakları Batı ile Doğu arasında bir köprü haline geldi” diyen Tokayev, “ne yazık ki güvensizlik, gerginlik ve çatışmalar uluslararası ilişkilere geri döndü” diye ekledi.

Önceki uluslararası güvenlik sisteminin çökmekte olduğuna dikkat çeken Bakan, “bu sorunların çözümü iyi niyet, diyalog ve işbirliğidir” dedi.

Papa, dini liderlere Covid-19 tarafından “bu kadar güçlü bir şekilde ortaya konan küresel eşitsizlik ve dengesizliklerin adaletsizliğini” ortadan kaldırmak için çalışmaları yönünde tutkulu bir çağrıda bulundu.

“Bugün bile kaç kişi aşılara hazır erişimden yoksun?” diye sordu. “Onların yanında olalım, daha fazlasına sahip olup daha azını verenlerin yanında değil. Vicdanın peygamberane ve cesur sesleri olalım.”

Papa, “Salgın hastalıkların ve diğer büyük kötülüklerin yayılmasını sağlayan şey tam da yoksulluktur” dedi. “Eşitsizlik ve adaletsizlik çoğalmaya devam ettiği sürece, Covid’den bile daha kötü virüslerin – nefret, şiddet ve terörizm virüslerinin – sonu gelmeyecektir” uyarısında bulundu.

Genel oturumlarda, büyük dinleri ve çeşitli bölgeleri temsil eden konuşmacıların çoğu aynı mesajı yineledi.

Kahire’deki El-Ezher İslam Üniversitesi’nin Baş İmamı Profesör Ahmed El Tayeb, pandeminin yaralarını sarmak üzereyken başka felaketlerle boğuştuğumuzdan yakındı. “Son zamanlarda küresel ekonomiyi etkileyen ve insanların hayatlarını mahveden kibirli politikalardan etkilendik” dedi. “Dinin ahlaki öğretileriyle modern uygarlığa rehberlik etmemesi acı verici.”

Moskova Patrikliği Dış Kilise İlişkileri Başkanı Anthony Volokolamsk, kilise liderinin bir açıklamasından alıntı yaparak, “gerçeklerin çarpıtıldığını gördük, uluslara ve halklara karşı nefret dolu sözler duyuyoruz (ki bunlar) insanları diyalog ve işbirliğine karşı teşvik ediyor” dedi. Kongre tarafından sağlanan Forum’a böyle bir diyalog yürütme fırsatı yarattığı için teşekkür etti.

Çin Taoist Derneği Başkanı Li Guangfu, “Uygarlık iyi ve kötü olarak ikiye ayrılamaz” dedi. “Karşılıklı saygı geliştirmeliyiz.”

Suudi Arabistan Kralı İki Kutsal Caminin Emanetçisinin resmi temsilcisi Saleh bin Abdul-Aziz Al ash-Sheikh de dinler arasında köprüler kurulmasını savundu. “Dinin toplumda kaos yaratmak için kullanılmaması önemlidir” dedi. “Sosyal sorumluluk değerlerini teşvik etmemiz gerekiyor.” Bu nedenle dini liderlerin rolünün diğerlerini hayırseverlik, adalet, doğruluk ve merhamet konusunda motive etmek olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Japon Soka Gakkai Budist örgütü Başkan Yardımcısı Hirotsugu Terasaki, zor durumda olanlara el uzatmanın artık her zamankinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Lotus Sutra’daki öğretilere atıfta bulunarak, “bir kişinin bir zamanlar üzücü ve içinden çıkılmaz gibi görünen bir durumun üstesinden gelmesine yardımcı olunduğunda rahatlama ve sevinç duygusu yaşanması gerektiğini” savundu.

Afrika’dan tek ses olarak konuşan Tüm Afrika Kiliseler Konseyi Genel Sekreteri Dr. Fidon Mwombeki, tüm dinlerde başkalarının onuruna saygı göstermeyen insanlar olduğunu, bunun da başkaları tepki gösterdiğinde çatışma yarattığını savundu. IDN daha sonra kendisinden bu noktayı daha fazla açıklamasını istediğinde, “insanlar tanışmadıklarında tüm bu stereotiplere sahip oluyorlar, ancak tanıştığınızda bunun düşündüğüm gibi olmadığını keşfediyorsunuz” dedi.

Dr. Mwombeki Afrika’da pek çok insanın Somali, Zaire ve Kuzey Nijerya’da yaşananlar nedeniyle İslam’ın şiddet içerdiğini düşündüğünü belirtti. “Burada Müslüman insanlarla tanıştığımda ve İslam hakkında nasıl konuştuklarını, herkesin insan onuruna bağlılığını gördüğümde, hayata karşı tutumlarının farklı olduğunu (görüyorum)” dedi.

Sonuç Bildirgesi

İki gün süren toplantının sonunda Papa Fransuva’nın huzurunda sunulan Yedinci Kongre’nin sonuç bildirgesinde 35 madde ve tavsiye yer aldı. Kongre’nin ve Deklarasyonun amacının, dünyanın herhangi bir ülkesinin kamu yönetiminin yanı sıra BM kurumları da dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından kullanılabilecek bir belge sunarak, karşılıklı saygı ve barış kültürünün teşvik edilmesinde insanlığın bugünkü ve gelecek nesillerine rehberlik etmek olduğu teyit edildi.

Dünya ve Geleneksel Dinlerin Liderleri Kongresi Sekretaryası Başkanı Maulen Ashimbayev, bildirinin okunmasının ardından yaptığı açıklamada, belgenin önümüzdeki BM Genel Kurulu oturumlarında Birleşmiş Milletler üyelerine sunulacağını söyledi.

Deklarasyon ayrıca Kongre Sekretaryasına, Dünya ve Geleneksel Dinlerin Liderleri Kongresi’nin 2023-2033 yılları arasındaki on yıllık dönem için küresel bir dinler arası diyalog platformu olarak geliştirilmesine yönelik bir kavram belgesi hazırlaması talimatını vermiştir.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Yedinci Kongre oturumlarını tamamlarken, dinlerin barış yapma potansiyelini iyi kullanmanın ve ruhani liderlerin çabalarını uzun vadeli istikrar için birleştirmenin hayati önem taşıdığını söyledi.

“Pandemi sonrası giderek daha çalkantılı hale gelen jeopolitik bir dünyayla karşı karşıya olduğumuz şu günlerde, küresel düzeyde medeniyetler arası diyalog ve güvenin güçlendirilmesine yönelik yeni yaklaşımların geliştirilmesi daha da önem kazanmaktadır. Bu forumun devam etmekte olan bu hayati çalışmaya önemli bir katkı sağladığına inanıyorum” dedi.

Papa Francis’e de ülkeyi ziyaret ettiği ve Kongre’ye katıldığı için teşekkür eden Papa, sonuç bildirgesinde ifade edilen fikir ve tavsiyelerin küresel çapta daha iyi duyurulmasına yardımcı olacağını düşündüğünü belirtti.

Son oturumda, Sekizinci Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’nin üç yıl sonra Eylül 2025’te Nur-Sultan’da düzenlenmesi kararlaştırıldı. [IDN-InDepthNews – 17 Eylül 2022]

Fotoğraf: Papa Francis 14 Eylül’de Kazakistan’ın başkentinde düzenlenen Yedinci Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’nin açılış konuşmasını yaparken. Kredi: Katsuhiro Asagiri | INPS-IDN Multimedya Direktörü.

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top