Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Japonya G7 Zirvesinde Gündemi Yeşil Kalkınmaya Yönlendirmeye Hazırlanıyor

share
tweet
pin it
share
share

Kalinga Seneviratne tarafından

SYDNEY | TOKYO, 31 Mart 2023 (IDN) – Tokyo’daki Soka Üniversitesi’nde 29 Mart’ta düzenlenen ‘G7 Hiroşima Zirvesi’nde Güvenlik ve Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi’ başlıklı bir günlük konferansta, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Avrupa Birliği’nin de aralarında bulunduğu dünyanın gelişmiş ekonomilerinin Mayıs ayında yapılacak zirvesinde odağı Ukrayna savaşından yeşil kalkınma ile gıda ve enerji güvenliğine çevirme konusundaki karmaşık sorun ele alındı.

Bu ikilem, toplantıya şahsen katılması planlanan bir konuşmacının Japonya’nın başkentine gelememesi ve bunun yerine sunumunu Münih’ten yakınlaştırma yoluyla yapması ile açıkça ortaya çıktı. Tokyo’daki dinleyicilere (ve canlı yayını izleyenlere) Almanya’daki endüstriyel çekişmeler nedeniyle gelemediğini söyledi.

Münih Teknik Üniversitesi’nden Profesör Miranda Schreurs salonundan yaptığı açıklamada, “Havaalanına gelemedim çünkü ulaşım sendikalarının ülke çapındaki grevi tüm toplu taşıma araçlarını durdurdu ve havayolu şirketi havaalanları kapalı olduğu için uçuşumu iptal etti” dedi. “Bunun nedeni Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya’daki yüksek enerji fiyatları.”

Gün boyu süren müzakereler sırasında Ukrayna savaşı sık sık gündeme geldi ancak hiç kimse G7 üyesi ülkelerin Ukrayna ordusunu silahlandırmasının küresel ölçekte insanların acılarının uzamasına katkıda bulunup bulunmadığını sorgulamaya cesaret edemedi. Almanya ve Fransa artan hayat pahalılığı nedeniyle şiddetli protestolara sahne oldu.

Schreurs, “G7’nin eskiden demokrasinin teşvik edilmesine öncülük ettiğini”, ancak “kendi ülkelerimizde artık bunun güvenli olmadığını” belirterek, “G7 demokrasiyi desteklemek için ne yapabilir?” diye sordu.

Açılış konuşmasında G7 Hiroşima Zirvesi Sekretaryası Genel Sekreter Yardımcısı Takashi Ariyoshi, Japonya’nın G7 zirvesini Hiroşima’da düzenlemeyi seçtiğini çünkü şehrin “bugün bazıları nükleer silah kullanma tehdidi olmak üzere eşi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olan dünyayı” sembolize ettiğini söyledi.

Uluslararası düzenin temel ilkelerinin sorgulandığı günümüzde G7 ülkelerinin, geçtiğimiz günlerde BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada “bariz saldırganlık karşısında” 35 ülkenin neden Rusya’ya karşı oy kullanmadığını anlamaları gerektiğini savundu.

“G7 bugün (kendi başına) her şeyi halledemez, küresel ortaklarla birlikte çalışmamız gerekiyor” diyerek Küresel Güney ülkelerinin bugün sadece birçoğu pandeminin etkilerinden ve Ukrayna savaşıyla ilgili sorunlardan muzdarip olduğu için değil, aynı zamanda “(küresel düzende) önemli oyuncular oldukları” için de önemli olduğunu belirtti.

Bu nedenle Japonya’nın Hiroşima G7 zirvesine Hindistan, Brezilya, Cook Adaları (Pasifik Ada Forumu Başkanı), Komorlar (Afrika Birliği Başkanı), Endonezya (ASEAN Başkanı) ve Vietnam’ı davet ettiğini söyledi. “Uluslararası düzenin korunmasında olumlu bir rol oynamaya istekli ülkeleri davet ettik.”

Japonya’nın G7’deki tek Asya ülkesi olduğunu ve Çin ile Rusya’nın Hint-Pasifik bölgesinin önemini anladığını belirten Bakan, “Çin ile nasıl başa çıkılacağı önemli bir konu” diye ekledi. “Bu nedenle Hiroşima zirvesi, bölgede özgür ve açık bir Hint-Pasifik konusunda işbirliğini geliştirmek için önemli bir toplantı olacaktır.”

Ariyoshi, ekonomik güvenlik üzerinde çalışmanın Hiroşima zirvesinde önemli bir gündem maddesi olacağını ve Japonya’nın bunu başarmak için esnek tedarik zincirleri ve altyapı, ekonomik zorlama ve piyasa dışı uygulamaların kullanılmaması ve dijital alandaki “kötü niyetli uygulamaların” kontrol altına alınmasını içeren yedi yol önerdiğini vurguladı.

Takashi Ariyoshi, Genel Sekreter Yardımcısı, G7 Hiroşima Zirvesi Sekreterliği; Açılış konuşmasını Dışişleri Bakanlığı Ekonomi Politikaları Dairesi Başkanı yaptı. Kredi: Katsuhiro Asagiri, IDN-INPS Multimedya Direktörü.

Japonya’nın sağlık alanında iyi bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Ariyoshi, Hiroşima’daki önemli gündem maddelerinden birinin Covid-19 salgını sırasında alınan dersleri dikkate alarak “küresel sağlık mimarisini güçlendirmek” olacağını öngördü. “Sağlık güvenliği kavramı çok önemli (ve) evrensel sağlık kapsamı önemli bir gündem maddesi” diye ekledi.

Toplantının eş sponsorlarından Soka Gakkai International’ın Barış ve Küresel Sorunlar Genel Direktörü Hirotsugu Terasaki açılış konuşmasında “Bugün dünya hakkında iyimser hissetmek zor” dedi.

“Terasaki sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiçbir ulusun kendi refah ve mutluluğunu diğer ulusların sırtından inşa etmeye çalışmaması gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. “Bu amaçla atılacak ilk adım, bireyler olarak kendi mutluluğumuzu başkalarının mutsuzluğu ve talihsizliği üzerine inşa edemeyeceğimizin bilinciyle yaşamamızdır.”

G7 Araştırma Grubu Hesap Verebilirlik Direktörü Ella Kokotsis, Hiroşima gündemi için fosil yakıt sübvansiyonlarının azaltılması ve iklim finansmanı için yılda 100 milyar doların yoksul toplumları desteklemek için harcanması taahhüdü de dahil olmak üzere sekiz öneride bulundu. G7 liderlerini yeşil altyapıyı desteklemek için daha fazlasını yapmaya ve gelişmekte olan ülkelerin yeşil teknolojiye daha hızlı adapte olmalarını sağlamak için teknolojik transferler yapmaya çağırdı.

Şeffaflık ve hesap verebilirliğin (bu eylemler konusunda) kritik önem taşıdığını belirtti. “Hiroşima, (G7’nin) iklim eylemi üzerindeki etkisinden yararlanmak için çok kritik bir zamanı temsil ediyor.”

Schreurs, Almanya gibi G7 ülkelerinin 2040’ların ortasına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmasının mevcut siyasi ortamda zor olacağı uyarısında bulundu. “Almanya’da fosil yakıt kullanımına yönelik sübvansiyonlar Ukrayna savaşının etkileri nedeniyle arttı” dedi. “Demokrasinin işlevini etkilemeyecek şeyler yapmamız gerekiyor.”

Japonya’daki bir tarım arazisinde bulunan bir güneş panelinin resmini göstererek, panelin kurulması için ağaçların kesilmiş olabileceğini belirtti. Sonuç olarak, politika yapıcıların güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiyi benimserken çevresel etkileri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Küresel Çevre Stratejileri Enstitüsü Araştırma Direktörü Mark Elder, Ukrayna savaşı nedeniyle iklim krizinin küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı. “Dünya’nın insan varlığını destekleme kabiliyeti risk altında, sadece Ukrayna savaşı yüzünden değil” diye uyardı.

“Enerji tasarrufu güçlendirilmeli ve elektrikli arabalar yerine toplu taşımayı arttırmalıyız.” Elektrikli arabalar için kritik minerallerin çıkarılması gerektiğini ve bunun da hem çevresel hem de işçi hakları açısından bir sorun teşkil ettiğini belirtti.

Elder dinleyicilere “Ukrayna savaşına değil iklim güvenliğine öncelik vermeliyiz” dedi.

Ariyoshi, Hiroşima zirvesine hazırlanırken sekreterya olarak pandemi ve savaş gibi ikiz krizlerin geride bıraktığı insanlara nasıl yardım edilebileceği konusunda çok çalıştıklarını söyledi.

“Kalkınma finansmanı burada önemli” dedi. “Savunmasız gruplara odaklanan SKH’leri desteklemek istiyoruz (ve) bazı ülkeler son zamanlarda çok şeffaf olmayan yardımlar aldı, kalkınma yardımını sürdürülebilir kılmak için uluslararası bir norm oluşturmamız gerekiyor.” [IDN-InDepthNews]

Fotoğraf: Soka Üniversitesi Başkanı Masashi Suzuki, 29 Mart 2023 tarihinde Üniversite’de düzenlenen ‘G7 Hiroşima Zirvesi’nde Güvenlik ve Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi’ başlıklı bir günlük uluslararası konferansta açılış konuşmasını yapıyor. (Soldan sağa): Hirotsugu Terasaki, Barış ve Küresel Sorunlar Genel Müdürü, Soka Gakkai International (SGI), Audrey Kitagawa, Başkan, Uluslararası Çok Kültürlü İşbirliği Akademisi (IAMC) ve John Kirton, Direktör, G7 Araştırma Grubu. Fotoğraf: Katsuhiro Asagiri, IDN-INPS Multimedya Direktörü.

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top