Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Photo: John Bob Ranck, Chief Executive Officer and President at Orbis International. Credit: Naimul Haq | IDN-INPS

Göz Bakımı Neden Önemlidir – Bangladeş Ve Diğer Ülkeler

share
tweet
pin it
share
share

Yazar: Naimul Haq

DHAKA (IDN) – Orbis International İcra Kurulu Başkanı ve Başkanı Bob olarak da bilinen John Bob Ranck yakın zamanda özel bir görevle Bangladeş’i ziyaret etti. Orbis’in bir ortak olarak Bangladeş’in önlenebilir körlüğü engelleme konusundaki çabalarını desteklediği bazı hastaneleri ziyaret etti.

Emekli Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Tuğgenerali olan Bob, akıllarda kalacak araştırma hastanesi veya daha iyi bilindiği adıyla Bangladeş’te Flying Eye Hospital’in (FEH) eğitim programını ziyaretinden birkaç hafta sonra Bangladeş’e geldi.

Orbis International’a 29 Şubat 2016’da katılan Bob, IDN-INPS’in Bangladeş’teki muhabiri Naimul Haq’a Güney Asya ülkesinde göz sağlığına olan ihtiyaç ve bunun desteklenmesi hakkında konuştu ve özellikle çocukluk körlüğü ile önlenebilir körlük sorunlarını değerlendirme konusundaki deneyimlerini paylaştı.

Bob: “Görme restorasyonu için yatırdığınız her dolar için 4 dolar geri alırsınız” diye konuştu. Belli bir sektördeki işleri esnasında nesnelere düzgün şekilde odaklanamadıkları için işi bırakan emekli insanlarla ilgili yapılan araştırmalar, bu insanlara gözlük sunulduğunda en az on ile on beş yıl daha çalışmaya devam ettiklerini göstermiştir.

Şöyle devam etti: “Kaç işletme en yetenekli işçilerinin bir on yıl daha işlerine devam etmesini ne kadar çok istiyor? Ancak bunu düşünmüyoruz çünkü üzerinde durulmuyor. Yetişkinlerin üretkenliğini bu şekilde uzatmak harika iş fırsatları sunabilir ve böylece insanların yoksulluktan kurtulmalarına yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, işgücünde istihdam edilen yetişkinler devletin de yararınadır. Bu olabilir bir iş durumudur ve bu iş durumunu insanlara sunduğumuzu düşünmüyorum.”

“Yapabileceğim en iyi şeylerden biri Orbis Bangladesh’i yeni ortaklar geliştirme konusunda desteklemek ve Orbis International’in bu konuda gösterdikleri çabaları ve yapmak istediklerini desteklediğini bilmelerini sağlamaktır,” dedi Bob. Bangladeş’teki 160 milyonluk nüfus için sadece 34 çocuk göz doktoru bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise her 400.000 kişiye bir çocuk göz doktoru düşmektedir. “Yani, bir milyon kişi başına iki buçuk doktor. İşte en yeni çabalarımız da bu konuyla ilgilidir.”

“Mevcut inanılmaz ihtiyaçtan ve çocuklara bir şans verilmesi gerektiğinden bu çabalara yardımcı olabilecek daha fazla çocuk göz doktoru ve anestezi uzmanını eğitmeye çalışacağız. Göz bakımı olmadan hiçbir şansları olmayacaktır. İşin doğrusu, görme bozukluğu olan bir çocuğun ebeveynler, çocuklarının okul tahtasında yazılı şeyleri okumakta yaşadıkları zorlukları, oyun oynayamama veya sakarlık durumlarını anlamaktadır. Orbis Bangladesh’in çabalarına destek olmaya başlayarak, çok büyük bir ihtiyacın olduğu bir alana yardımcı olabiliriz.”

“Kuruluşun başındaki kişi olarak dışarıdan yapabileceğim şey Orbis’in dünya çapındaki programlarına bakmaktır.” Şu aşamada kuruluşumuz 18 ülkede 56 programı hayata geçirmektedir “ve belki de benzer ancak oldukça etkili programların devam ettiği ülkelerin deneyimlerinden ders çıkarabilir ve Bangladeş’te değerli olan şeyleri farklı şekilde şekillendirmek için iş birliği yapabiliriz.”

“Diğer ülke deneyimlerinden bir şeyler öğrenerek Bangladeş’teki paydaşların becerilerini geliştirebilecek iş birliğini sağlayabilirim,” dedi Bob. Örneğin, mesela Çin’deki bir göz hastanesinde geliştirilen yeni bir uygulama ve bunun Bangladeş’te paylaşımı doktorlara ve diğer personele büyük destek sunabilir. Yani Orbis’in faaliyet gösterdiği küresel topluluktan öğrenerek bu şekilde yardımcı olabilirim.

Aynı zamanda bir pilot olan ve bir stratejist ve takım lideri olarak 30 yıldan fazla deneyime sahip Bob faydalı işler yapmak ve iyi sonuçlar elde etmek hakkında konuştu. İnsanların yardım ederek iyi hissettiklerini söyledi ancak bu yardımın sonucunun ne olduğunu da sordu? “Daha fazla insanın tedavi görmesi için bir göz bakımı uzmanları topluluğu oluşturan bir kuruluşa yardımcı olursanız, aslında toplumu, aileleri ve farklı toplulukları değiştirirsiniz ve bu da kalıcı bir değişimdir.”

“Her doların işe yaramasını sağlayın” şeklinde bir sloganı olan Philanthropy Age kuruluşuna atıfta bulunan Bob şunu söyledi: “Philanthropy Age topluluğu Zekat (İslam’ın beş şartından biri) felsefesinden doğdu. Bu kuruluş sadece yardım etmeye değil aynı zamanda yardımların etkili kullanımı temin etmeye inanmaktadır. Philanthropy Age şu anda Orbis ile üç yıllık bir eğitim programına mali destekte bulunarak bir ortaklık içindedir ve tıpkı bir pilotun aslında hiç kimseyi incitmeden deneme ve yanılma yöntemiyle mükemmel eğitim alma fırsatları gibi doktorların da temel becerilerinde bir hastaya dokunmadan eğitim almalarını sağlamak için bir simülasyon merkezi inşa ediyoruz.”

Şöyle devam etti: “Bangladeş’in, doktorların çocukların gözlerinde pratik yaparak dersler çıkarmasını önlemek için simülasyon ameliyatlarını pratik edebildikleri teknolojiye erişmesine yardımcı olmak istiyoruz. Bir çocuğun gözünü ilk defa ameliyat ettiğinizde kusursuz olmanız gerekir. Ve bu nedenle odaklandıkları şeyleri görmek için harika işler başarırsınız.

“FEH hastanesi son teknoloji ürünü olup en yeni makinelere, enfeksiyonları önlemek için yeni hastane hava akımı teknolojisine, enfeksiyonu önleyen kapıdan nasıl geçileceğine dair en yeni uygulamaya ve diğer birçok son teknolojik ürünlere sahiptir. Yerel doktorları onlar için sonraki son teknolojiye yönlendirebiliriz,” dedi Bob.

“Bazen geçişin çok büyük olmasından dolayı şu anda yaptığınız şeyden en son teknolojiye geçmek yararlı değildir. Doktorlara en gelişmiş teknolojiden sonraki aşamaya geçmeleri konusunda yardımcı olabiliriz. Doktorlara hangi yeni teknolojiyi aramaları konusunda tavsiyelerde de bulunabiliriz. Onlara bu şekilde yardımcı olmak doğrudan en son teknolojiyi sunmaktan çok daha değerlidir.”

“Bunu ifade etmemin nedeni, bazen en son teknolojinin çok pahalı sarf malzemeleri ve destek gerektirmesidir. Ve bu yüzden mümkün olanı yapmanız ve uzun süren sarf malzemelerini kullanmanız gerekir. Biz, makineleri onarmada deneyimli olan biyomedikal teknisyenleri ve insanları sürece dahil ediyoruz.”

Bob şunları ekledi: “Bir ekipman parçasının bozuk olduğu ve bunu kimsenin tamir edemediği bir ülkeye geri dönmek istemiyoruz. Ekipmanlara bakabileceklerinden ve bunların en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilmelerinden emin olmak istiyoruz. Bu açıdan, sürdürülebilir gelişimden yanayım – kalıcı ve insanlara uzun vadede yardımcı olacak imkanların getirilmesini savunuyorum. Çocuk tedavisi açısından bunu eskiden sadece bir çocuk göz doktoru olan şimdi ise başkalarını eğitmeye devam eden birçok eğitmenin olduğu Zambiya’da tecrübe ettik.” [IDN-InDepthNews – 16 Mart 2018]

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top