Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Dünyanın “Güçlü Ülkelerinin” Danışmanları BM’nin 2030 Gündemini Destekliyor

share
tweet
pin it
share
share

Jaya Ramachandran

BERLIN | CANNES | NEW YORK (IDN) – On yıl boyunca BM Genel Sekreteri görevini sürdüren ve görevden ayrılmasına altı ay kalan Ban Ki-moon’un Ocak ayından beri Sürdürülebilir Gelişim için 2030 Gündemi nedeniyle şirket liderleri ve girişimcilerin katılımını sağlamak üzere göstermiş olduğu sonu gelmez çabalar nihayet meyvelerini vermeye başladı.

24 Haziran’da Cannes’da gerçekleştirilen Lions Yaratıcılık Festivali’nde konuşan Ban dünyanın en büyük altı reklamcılık ve pazarlama hizmeti grubunun (Dentsu, Havas, IPG, Omnicom, Publicis ve WPP) dünyada bir ilk olan Ortak Zemin (Common Groud) girişimini başlatmaya karar verdiklerini ifade etti.

Girişim, Eylül 2015 tarihinde 193 Üye Ülke tarafından hayata geçirilen 15 yıllık fakirlik karşıtı, gezegen destekçisi aksiyon planını destekleyerek “ultra rekabetçilere, fakirliğe, eşitsizliğe ve adaletsizliğe karşı mücadele” etme hedefini gütmektedir.

Ban, 2015 Gündeminin insanlık için ciddi bir ortaklığı gerektirmekte olduğunu ve SDG “halkasından” daha önemli bir amacı olan herhangi bir markanın dünyada belki de bulunmadığını ifade etmiştir.

“Olimpiyat halkası spor dünyasında en yüksek standart anlamına gelmektedir. SDG halkasıysa sosyal katılım, insanların refahı ve küresel dayanışma alanlarında en yüksek standartlar anlamına geliyor” diyen Ban sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın en büyük atlı iletişim şirketi geçmişte insanların belki de imkansız bir test diyecekleri bir girişimde bir araya geldi: Sürdürülebilir Gelişim ve SDG’ler için 2030 Gündemi’nde bir ilerleme sağlayabilmek üzere farklılıklarını bir kenara koyarak benzersiz ve heyecan verici bir ortak girişimi destekleme kararı aldılar.”

“Kısa vadede 2030 Gündemi’nin 2 milyar kişi tarafından bilinmesini istiyoruz. Bir milyon kişiyi değişim temsilcileri olarak mobilize etmek istiyoruz.” Diyerek sözlerini sürdüren BM şefi Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin reklamcılık, pazarlama ve yenilikçi iletişim alanlarında faaliyetlerde bulunan profesyonellerden oluşan katılımcılarına şunu söyledi: “Mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaşmamız için bize yardım edin.”

Ban sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası Canne, bu yüzden ben de size bir şey sunmak üzere geldim. Hepinizin fikirlerin şekillenmesi konusunda büyük bir gücü olduğunu biliyorum. Sizler usta birer anlatıcısınız. Ve ben de sizlerden insanlık için en büyük kampanyayı oluşturmamıza yardımcı olmanızı istiyorum.”

Ban, sahip olduğu 17 Sürdürülebilir Gelişim Hedefiyle (SDG’ler) is 2030 Gündemi’nin Birleşmiş Milletler tarafından hayata geçirilen en büyük fakirlik karşıtı, gezegen destekçisi aksiyon planı olduğunu ve her yerdeki herkesi kapsadığını ifade etti.

Ban şunları söyledi: “Bu plan için bir slogan belirleyecek olsaydım, sloganım şu olurdu: ‘Küresel fakirliği sona erdirecek ilk nesil biziz. Çok geç olmadan iklim değişikliği için gerekli önlemleri alacak son nesil biziz.” Ayrıca SDG’lerin hiç birisine yalnız başına ulaşılamayacağını ifade etti.

Ban katılımcılardan SDG’lerin tüm işlerinin işi ve tüm insanların işi yapıldığından, özellikle genç insanlar ve kadınlar başta olmak üzere herkes için esin kaynağı olduğundan ve öyküyü anlatmak için en iyi yöntemlerin bulunduğundan emin olmalarını istedi.

“Sizlerin ustalığı, yenilikçiliği ve ikna gücü adeta rakipsiz. Dünyayı nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz hakkındaki karmaşık ve soyut bir gündemi kişisel ve duygusal bir öyküye dönüştürün,” dedi.

BM Lideri sözlerine şöyle devam etti: “Bu tür bir yenilikçilik için tam zamanı. . . 15 yıllık bir planı uygulamanın ilk yılındayız. Sonunda hedeflerimize ulaşmak için daha en başında doğru şekilde bir raya oturmasını sağlamak çok büyük öneme sahip. İletişim sektörü, yaratıcılık ve enerjisiyle tanınmakta. Birleşmiş Milletler, gezegenimiz ve insanlığın karşı karşıya olduğu bu en büyük zorlukların aşılması için bu dinamik yapıdan yararlanmayı tam olarak desteklemektedir.”

Ortak Zemin adlı yeni işbirliği iki acil hedefle derhal faaliyetlerine başlayacaktır: Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olmak üzere bir araya gelmek ve diğer sektörlerin de bunu takip ederek kendi ortak zeminlerini bulmalarını teşvik etmek.

Ortak Zemin programı, kilit işletmeler ve lider düşünce yayınlarında bağışlanan alanlar kullanılarak küresel bir reklam kampanyasıyla başlayacaktır.

Ayrıca bu altı şirket, bu yıl sadece SDG’lere adanmış olan Cannes Young Lions yarışmasını kazanan her fikir için bir geliştirme fonu sağlamak üzere anlaşmıştır. Young Lions Yarışmasında bir ilk olan bu fonlar kazanan kavramların geliştirilmesi için kullanılacak olup bu kavramların uygulamaya geçmesi için mümkün olan en güçlü olası şansı sağlayacaktır.

Dentsu Yönetim Kurulu Başkanı Tadashi Ishii, Havas Yönetim Kurulu Başkanı Yannick Bolloré, IPG Yönetim Kurulu Başkanı Michael Roth, Omnicom Yönetim Kurulu Başkanı John Wren, Publicis Groupe Yönetim Kurulu Başkanı Maurice Lévy ve WPP Yönetim Kurulu Başkanı Sir Martin Sorrell tarafından yapılan ortak bir açıklamayla şunlar ifade edilmiştir: “Ortak Zemin girişimi, BM tarafından ortaya konulan ve ticari rekabetin önüne geçen küresel sorunların bilincindedir.”

SDG’leri desteklemek üzere bir ortaklıkta yer alan bu altı şirket, çok daha büyük bir topluluğun çıkarlarına hizmet etmek söz konusu olduğunda en büyük rakiplerin dahi farklılıklarını bir kenara koyabileceğini göstermek istemiştir. “Kendi sektörümüzde ve kendi sektörümüz dışında diğer kişi ve kuruluşların da aynı şeyi yapacağını ümit ediyoruz.”

Ortak Zemin girişiminin ilan edilmesinden iki gün önce Ban, New York’ta bir zirve için bir araya gelen şirket liderlerini, sorumluluk sahibi uygulamalar, dönüştürücü ortaklıklar, ilerleyici yenilikler ve hedeflenmiş yatırım da dahil olmak üzere yeni bir sürdürülebilirlik dönemine ulaşmak için gerekli olan kilit alanlara odaklanmak üzere toplamıştır.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Liderler Zirvesi 2016‘da, Ban Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündeminin hedeflerine ulaşmanın tüm dünyadaki milyarlarca insan için acı çekme, ayrımcılık ve fırsat eşitsizliğini sona erdirmek üzere yaşanılan hayat için yeni yöntemler bulmadan mümkün olmayacağını vurguladı.

Bunun için tüm paydaşlara (tüm sektörlerden ve tüm dünyadan liderler ve yönetim kurulu başkanları, eğitimciler ve yardımseverler) çok daha geniş ve derin ortaklıklarda birlikte çalışma çağrısında bulundu.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi olup şirketlerin, işbirliği ve yenilikçilik vurgusuyla insan hakları, işçilik, çevre ve yolsuzluk karşıtı On İlkeyi hayata geçirerek faaliyetlerini sorumlu bir şekilde sürdürmelerini ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG’ler) gibi çok daha geniş toplumsal hedeflerin ilerlemesi için stratejik aksiyon planları almalarını destekler.

22-23 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Liderler Zirvesi, Hedefler için her yerdeki işletmelerin harekete geçmelerini sağlamayı hedeflemiştir. Bu bağlamda Küresel İlkeler Sözleşmesi 2030 yılında Hedeflere ulaşılmasını desteklemek üzere ticari farkındalık ve destek sağlamak üzere birden fazla yıla yayılan bir strateji ortaya koymuştur.

Yeni “Küresel Hedefleri Yerel İş Yapma” stratejisi, yıllık bir Liderler Zirvesi, SDG Öncüleri programı, Yerel Ağ SDG Eylem Planları, BM-iş dünyası ortaklıkları ve etki raporlamayı içermektedir.

Geçtiğimiz yıl hem SDG’lerin hem de iklim değişikliği için Paris Sözleşmesi’nin hayata geçirildiğini hatırlatan Ban, sürdürülebilir kalkınmanın iklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadeleden ayrılabileceğini ifade etmiş ve iklim etkisi ve hassas eko-sistemleri dikkate alan bir bütüncül kalkınma modelinin hem insanlara hem de gezegene yararlı olacağını söylemiştir.

Önümüzdeki yıllarda tirlyonlarca dolar altyapı yatırımının gerçekleşeceği göz önüne alındığında Paris Sözleşmesi ve SDG’lerin özel sektöre temiz enerjiye sahip, iklime dirençli, sürdürülebilir ekonomiler oluşturmada benzersiz bir fırsat sunduğuna dikkat çekmiştir.

“Sürdürülebilir ve katılımcı pazarlara geçiş için bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız” diyen Genel Sekreter bu konudaki ilk adımın küresel iş dünyasını daha önce olmadığı kadar mobilize etmek olduğuna dikkat çekerek sözlerini şu şekilde sürdürmüştür: “Her yerdeki tüm işletmeler dünyamızı geliştirmeden bir görev alabilir ve almalıdır. Bu da dürüstlükle başlar – işlerinizi doğru bir şekilde yapmakla.” [IDN-InDepthNews – 24 Haziran 2016]

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top