Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Dini Liderler Yaralı Bir Dünyayı İyileştirmenin Yollarını Bulmak İçin Bir Araya Geliyor

share
tweet
pin it
share
share

Kalinga Seneviratne tarafından

NUR-SULTAN, Kazakistan (IDN) – “Tüm dünya pandemi, çatışmalar, yaptırımlar, iklim değişikliği ve diğer küresel sorunların süregelen etkilerini yaşıyor. Hepimiz dünya genelinde jeopolitik gerilimlerin ve çatışmaların arttığını görüyoruz” dedi. 7. Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi Sekretaryası Başkanı Maulen Ashimbayev 13 Eylül’de yaptığı konuşmada. Aşimbayev Sekretarya’nın bir toplantısında konuşma yapıyordu.

“Ülkeler arasındaki güvensizlik, savaşlar, terör eylemleri, uluslararası örgütlerin etkin çalışmaması genel küresel durumu olumsuz etkilemektedir. Bu çerçevede, forumumuz diyalog, çelişkilerin üstesinden gelme, çatışmaları sona erdirme ve barışı sağlama çağrısında bulunarak uluslararası topluma önemli bir sinyal gönderebilir” dedi ve Papa Fransuva’nın açılış konuşmasını yapacağı Kazakistan’ın başkentindeki iki günlük toplantı öncesinde konuştu.

Karşılaştırmalı bir uyum içinde yaşayan çok dinli ve çok etnikli bir toplum yaratmakla övünen Kazakistan, 11 Eylül terör saldırılarının ardından dünya genelinde oluşan dini düşmanlığın ardından 2003 yılında Kongreyi başlatmıştır. İlk etkinliğe 23 ülkeden 17 delegasyon katılmıştır.

Kongre her üç yılda bir toplanmaktadır.

14 Eylül’de başlayan 7. Kongreye 50 ülkeden 100’den fazla delegasyonun yanı sıra yaklaşık 150 uluslararası ve 500 yerel medya mensubu katıldı.

Kongrenin en önemli özelliği, 13 Eylül’de Kazakistan’a üç günlük bir ziyaret için gelen Papa Francis’in katılımıdır; bu, bir papa tarafından Orta Asya ülkesine 30 yıldır yapılan ilk ziyarettir. Nüfusunun yüzde 70’inin İslam inancına mensup olduğu bu ağırlıklı olarak Müslüman ülkede, 15 milyonluk Kazakistan nüfusunun yaklaşık 250.000’i Katoliktir.

Papa, gelişinin akşamında Kazakistan Merkez Konser Salonu’nda 1000’den fazla kişinin katılımıyla sivil toplum ve diplomatik temsilcilerle ortak bir toplantı düzenledi.

Papa Francis’i karşılayan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, ülkesinin Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasının ardından 30 yıl boyunca “çeşitlilik içinde birlik” kavramına dayalı kendi etnik ve dinler arası uzlaşı modelini uygulamaya koyduğunu belirtti. Kazakistan’ın Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’ni bu deneyim sayesinde topladığına dikkat çekti.

“2003’teki başlangıcından bu yana Forum, insanların farklılıklarına rağmen nasıl bir araya gelebileceklerine dair iyi bir örnek teşkil etmiştir. Sadece diyalog, insan kardeşliği ve saygının bir arada yaşamayı ve hoşgörüyü mümkün kılacağına yürekten inanıyorum” diyen Tokayev, Papa’ya ziyareti için teşekkür etti. Tokayev, bunun toplantıya değer katacağını ve mesajın geniş bir alana yayılmasına yardımcı olacağını söyledi.

“Dünyanın gelişmemiş bölgelerinin çoğunda gıda sıkıntısıyla karşı karşıyayız. Aynı zamanda, dünyanın en kırılgan güçleriyle jeopolitik çatışmalar yoğunlaştı ve bu da dünyanın çeşitli bölgelerinde gerilimin artmasına neden oluyor” dedi.

Papa, Kazakistan’ı “sağlıklı laik” bir toplum yarattığı için övdükten sonra, mevcut jeopolitik gerginliklerin ortasında gerekli olan diyaloğu teşvik etmek için diplomatik çabaların artırılması gerektiğini savundu. “Düşmanlığı körüklememeyi öğrenmenin ve karşıt blokları güçlendirmeyi bırakmanın zamanı geldi. Yeni nesillere özen göstererek daha istikrarlı ve barışçıl bir dünya inşa etmek için uluslararası düzeyde halklar arasında karşılıklı anlayış ve diyaloğu teşvik edebilecek liderlere ihtiyacımız var” dedi.

“Bu anlayış, sabır ve herkesle diyalog gerektirir. Herkesle tekrar ediyorum,” diye vurguladı Papa.

Sahneye tekerlekli sandalyeyle çıkan Papa Fransuva da “yolsuzluk belasının” üstesinden gelinmesi gerektiğinden söz ederek, bu konuya retorik bir ilgi göstermek yerine halkların ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledi. Kazakistan’ın maden zenginliğine atıfta bulunarak, bu zenginliğin eşitsizlik yaratabileceği uyarısında bulundu. Papa Fransuva, “Toplumun refahı birkaç kişinin değil, birçok kişinin malı olmalıdır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından 12 Eylül’de düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin böyle bir kongrenin devletlerarası çatışmalara nasıl yapıcı bir çözüm getirebileceğini sorması üzerine Nazarbayev Dinler ve Medeniyetler Arası Diyaloğu Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Bulat Sarsenbayev, kongreyi benzersiz kılan şeyin benzer etkinliklerin aksine Kazakistan’ın sadece temsilcileri değil dünya dinlerinin liderlerini de çekmesi olduğunu söyledi.

Ancak Kongre’nin dünyadaki çatışmalarla ilgili “tüm sorunları çözemeyeceğini” de kabul etti. “Uygun bir atmosfer yaratmaya, girişimlerde bulunmaya ve bazı adımlar önermeye çalışıyoruz, ancak bu uzun bir yol. “

Basın toplantısına başkanlık eden Kazak Dışişleri Bakan Yardımcısı Roman Vassilenko, Kongre’nin sonuç belgesinin farklı uluslararası kuruluşlara ve hükümetlere gönderileceğini ve ayrıca başta sosyal medya kuruluşları olmak üzere medya aracılığıyla yayılacağını sözlerine ekledi. Bunu “ruhani liderlerin, çok etkili insanların sesi olarak” sunuyoruz.

Kongre Sekretaryası Başkanı Ashimbayev, Kongre’nin “küresel toplumu ortak bir yapıcı gündem altında birleştirebilmesi” halinde ruhani liderlerin ve dini figürlerin “ideolojik ve ruhani boşluğa yeni bir anlam yükleyebileceğine” inanıyor. [IDN-InDepthNews – 14 Eylül 2022]

Fotoğraf: Papa Francis Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da düzenlenen dinler arası konferansta konuşuyor. Kredi: Katsuhiro Asagiri | INPS-IDN Multimedya Direktörü.

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top