Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

BM Anketi Sonucunda COVID-19’un İnternet Alışverişi İyileştirdiği Keşfedildi

share
tweet
pin it
share
share

Yazar: Jamshed Baruah

CENEVRE (IDN) – Ticaret ve Kalkınma hakkında yapılan BM Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, “COVID-19 pandemisi daha dijital bir dünyaya doğru değişimi hızlandırdı. Dünya ekonomisi düzelmeye başladığında, şu anda yaptığımız değişikliklerin kalıcı etkileri olacak,” şeklinde konuştu.

Dünya çapında internet alışverişinin hızlanması, dünya pandemik cevaptan kurtulmaya geçerken tüm ülkelerin dijitalleşme ile sunulan fırsatları yakalayabilmesinin sağlanmasına yönelik aciliyetin altını çiziyor, diye ekledi.

Sayın Kituyi’nin açıklamaları, pandeminin tüketicilerin e-ticaret ve dijital çözümleri kullanma şeklini nasıl değiştirdiğini inceleyen “COVID-19 ve E-ticaret” başlıklı ankete dayanıyor. Bu anket Brezilya, Çin, Almanya, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Güney Afrika, İsviçre ve Türkiye’yi kapsıyor.

Pandeminin ardından ankete cevap verenlerin yarısından fazlası şu anda internetten daha sık alışverişi yapıyor ve haber, sağlıkla ilgili bilgiler ve dijital eğlence için internete daha fazla güveniyor. Anket, gelişmekte olan ekonomilerdeki tüketicilerin internet alışverişine en büyük geçişi yaptığını gösteriyor.

UNCTAD ve Brazilian Network Information Center (NIC.br) ve Inveon ile iş birliğiyle Netcomm Suisse eCommerce Association tarafından gerçekleştirilen anket, internet alışverişlerinin çoğu ürün kategorisinde yüzde 6 ila 10 puan arttığını gösteriyor.

En çok kazananlar BİT/elektronik, bahçecilik/kendin yap, ilaç, eğitim, mobilya/ev ürünleri ve kozmetik/kişisel bakım kategorileridir.

Ancak, müşteri başına ortalama aylık internet harcaması önemli derecede düşmüştür. Hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomilerde tüketiciler büyük masraflarını ertelemekte olup gelişmekte olan ekonomilerdeki tüketiciler daha çok gerekli ürünlere odaklanmaktadır.

Turizm ve seyahat sektörleri, internet müşterisi başına ortalama harcamanın yüzde 75 oranında düşmesi ile en güçlü düşüşü yaşamaktadır.

Brazilian Network Information Center’da (NIC.br) Regional Center of Studies on the Development of Information Society (Cetic.br) yöneticisi Alexandre Barbosa, “Pandemi döneminde, Brezilya’da internetten tüketim alışkanlıkları, daha büyük oranda internet kullanıcısının yiyecek ve içecek, kozmetik ve ilaç gibi gerekli ürünleri satın almasıyla büyük ölçüde değişmiştir,” şeklinde konuştu.

COVID-19 döneminde internet alışverişindeki artışlar, zaten giderek daha fazla insanın e-ticaretle meşgul olduğu Çin ve Türkiye’de bildirilen en güçlü, İsviçre ve Almanya’da bildirilen en zayıf yükselişle ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Anket, kadınların ve yükseköğretim gören kişilerin internet alışverişlerinde başkalarından daha fazla artış olduğunu göstermiştir. 25-44 yaş arası halkın daha genç olanlara kıyasla daha güçlü bir artış gösterdiği bildirilmiştir. Brezilya’da ise en yüksek artış en korunmasız nüfus ve kadınlar arasında görülmüştür.

Ayrıca, anket cevaplarına göre, Çin’deki küçük satıcılar, ürünlerini internet üzerinden satma konusunda donanımlı iken Güney Afrika’dakiler daha az hazırlıklıydı.

Inveon’un kurucusu ve CEO’su Yomi Kastro, “E-ticareti işletme stratejilerinin merkezine koyan şirketler COVID-19 sonrası döneme hazırlıklıdır,” şeklinde konuştu. “Hızlı giden tüketici malları ve ilaçlar gibi hala fiziksel alışverişe daha alışkın olan sektörler için dev bir fırsat var.”

NetComm Suisse eCommerce Association Başkanı, Carlo Terreni, “COVID-19 sonrası dünyada, e-ticaretin benzersiz yükselişi ulusal ve uluslararası perakende çerçevelerini bozacaktır,” şeklinde konuştu.

“Bu yüzden politika yapıcılar, küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında e-ticaretin benimsenmesini kolaylaştıracak somut tedbirler benimsemeli, özelleştirilmiş yetenek havuzları oluşturarak uluslararası e-ticaret yatırımcılarını çekmelidir.”

Dijital devler daha güçlü bir şekilde büyüyor

Ankete göre, en çok kullanılan iletişim platformları, her biri Facebook’a ait olan WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger.

Ancak, iş yerlerinde görüntülü arama uygulamalarının kullanımındaki artışlardan en çok yararlanan Zoom ve Microsoft Teams olmuştur. Anket, Çin’de en iyi iletişim platformlarının WeChat, DingTalk ve Tencent Conference olduğunu göstermektedir.

Anket sonuçları, internet aktivitelerindeki değişikliklerin COVID-19 pandemisinden sonra da kalıcı olma olasılığının olduğunu düşündürmektedir. Özellikle Çin ve Türkiye’de olmak üzere anketi cevaplayanların çoğunluğu, gelecekte de internetten alışveriş yapmaya devam edeceklerini ve gerekli ürünlere odaklanacaklarını belirtmiştir. Ayrıca, daha yerel bir şekilde seyahat etmeye devam edeceklerini bildirmeleri uluslararası turizmde kalıcı bir etkiyi akla getirmektedir.[IDN-InDepthNews – 09 Ekim 2020]

Fotoğraf: Koronavirüs pandemisinden sonra internet alışverişi asla aynı kalmayacak. Kaynak: UNCTAD

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top