Home – SDGs for All

A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC

Watch out for our new project website https://sdgs-for-all.net

Adolesan Sağlığı Kongresinde Veri ve Kanıt Ön Plana Çıkıyor

share
tweet
pin it
share
share

Yazar: Stella Paul

YENİ DELHİ (IDN) – 13 yaşındaki göçmen Manasa üç yıldır günde dokuz saatini güney Hindistan’ın Guntur bölgesinde komşularının tarlasında biber toplayarak geçiriyordu.

Ancak, 2015 yılında onun köyünde kapı kapı anket gerçekleştiren yerel sağlık aktivistlerinden oluşan bir ekip öğrencilerin okula gitmeyi bıraktığını tespit etti; bu bulgu köy muhtarlarına çocukların tarlalarda çalıştıranlar konusunda önlem alma emrini veren ilçe yönetimindeki uzman bir yetkiliyle paylaşıldı.

Diğer 20 çocukla birlikte, Manasa da kurtarıldı ve şu anda beşinci sınıfta bir gün öğretmen olma hayalini kurduğu okula geri gönderildi.

Hindistan ve dünya genelinde hükümetler ve sivil toplum kuruluşları tarafından toplanan güvenilir veri ve kanıtlar Manasa gibi binlerce adolesanın hayatlarını ve sağlığını geliştirmeye yardımcı oluyor.

Bu durum 27-29 Ekim tarihleri arasında burada gerçekleştirilen 11. Adolesan Sağlığı Dünya Kongresinde, dünya çapında adolesanların yaşadığı suç ve sağlık konularını daha iyi ele almak için daha fazla verinin, daha iyi haritaların ve kanıtların önemli olduğuna karar veren çok sayıda uzman tarafından vurgulandı.

Etkinlik sırasında IDN ile konuşan, kongrenin organizatörlerinden biri olan MAMTA Anne ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü İdari Yöneticisi (MAMTA-HIMC) Dr. Sunil Mehra, dünyanın adolesan sağlığını ciddiye alma konusunda yavaş olduğunu belirtti. Ancak, ilk Kongrenin gerçekleşmesinden sadece 10 yıl sonra “kanıta dayalı yaklaşım” sayesinde çok ilerleme kat edilmiştir.

Kanıta dayalı yaklaşım

Dünya genelinde 1,2 milyar adolesan var ve bunların yüzde 21’inin veya 253 milyonunun bulunduğu yer Hindistan’dır. Dünyada her beş adolesandan biri Hindistanlıdır, ülkenin nüfusu önemsenmeyecek kadar yüksek olduğu için 2014 yılında Hindistan, adolesan sağlığı ve beslenmesini geliştirmeyi ve onları şiddetten korumayı amaçlayan özel bir program başlatan dünyanın ilk ülkesi olmuştur – Rashtriya Kishore Swasthya Karyakram (RKSK).

Bugüne kadar, program altında adolesanlara hizmet veren 7.000 sağlık kliniği açılmış ve yaklaşık 30.000 adolesan topluluklarındaki diğer adolesanlara tavsiye vermek ve onlara eğitim vermek üzere eğitilmiştir.

Mehra’ya göre, 707 bölgeden 230’unda rastlanan RKSK’nın gerçekleştirilmesinde veriler çok önemli olmuştur. “Artık, adolesanlarımız 18 yaşından önce evlenmezse, yoksulluğu ele alma, beslenmeyi, anemiyi ve tekrarlayan gebelikleri ele almada bunun ülkeye ekonomik verimde büyük etkiler getireceğini söyleyebilecek kadar daha çok kanıtımız var. Bu mümkündür çünkü düşük ve orta gelirli ülkeler de dahil olmak üzere yeterince kanıt topladık,” diyor Mehra.

Fakat veri ve kanıt üretmek için para gereklidir. Mehra bir örnek paylaşıyor: son zamanlarda Hindistanlı adolesanların durumu ve ilerlemesi hakkında gerçekleştirdiği çalışma için veri üretmek ona yaklaşık 25-30 rupiye (yaklaşık 5 dolar) mal oldu. Kâr gütmeyen sektörlerde çok az kişinin para harcayabildiğine, bu nedenle verilerde daha büyük bir hükümet, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör ortaklığı olması gerektiğine dikkat çekmeden önce “Bunu 253 milyonla çarpın; baktığımız rakam budur,” dedi.

Sektörler arası iş birliği

Aynı zamanda, adolesan sorunları çok sayıda olduğu için – aralarından birkaç tanesini saymak gerekirse eğitim, ekonomik, sağlık ve güvenlik – araştırma yapmak ve veri toplamak için sektörler arası bir yaklaşım gereklidir.

Mehra, gidilecek en iyi yolun, hükümetin her bakanlığının adolesanlar hakkında veri ve kanıtlara ayıracak yeterli parası olabilmesi için bütünsel ‘adolesan bütçesi’ önerdi. İşte kullanılan iş gücünün becerilerinin de sıkı bir şekilde izlenip geliştirilmesi gerektiğini de ilave etti.

Kongrede sunduğu bir çalışmadan rakam alıntılarında bulunan Mehra, her yıl yol kazalarının 22.000 adolesanın ölümüne neden olduğunu belirtti. Bunu önlemek için, trafik yasalarını, politikaları ve emniyeti ve risk azaltma programlarını düzenleyen farklı kuruluşlar arasında hatasız bir iş birliğine gerek vardır.

Ancak, sağlık bakanlığı yetkilileri adolesanlar için mevcut bütçenin – 3.500 milyon Hindistan rupisi – oldukça yetersiz olduğunu söylemektedir. Bakanlıktan Müdür Yardımcısı Sushma Dureja “Şu anda harcadığımız para RKSK’yı uygulamak ve aynı zamanda [Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine] ulaşmak için yeterlidir” diyor. Ayrıca, mevcut iş gücünün adolesan sorunlarında hem yeterli ölçüde marifetli hem de hassas olduğunu da ifade ediyor.

Hindistan, şu anda, ülkenin tüm nüfusunu internete bağlamayı amaçlayan hevesli bir kampanya olan Dijital Hindistan kampanyasını yürütüyor. Dureja’ya göre, RKSK gibi programlar, ilgili bilgileri sunmak ve onları ilgili konularda eğitmek üzere daha fazla adolesana erişim sağlayan daha dijital araçlar kullanarak bu gibi kampanyalardan yararlanacaktır.

Şu anda, program, ‘Satiya’ adlı mobil uygulamayı, sosyal medyayı ve dijital bir veritabanını kullanmaktadır. “Dijital Hindistan, daha yeni yerlerden veri toplayabildiğimiz için çalışmamıza destek verecektir,” diye konuştu.

Ancak, Dureja, Hindistan’daki adolesan nüfusunun büyüklüğünün muazzam bir zorluk olduğunu kabul etti. Bu büyüklüğün sorunlara karışıklıklar eklediğini ve tedbirlerin beklenenden daha yavaş olmasının nedeninin bu olduğunu belirtti,

“Okulu bırakma vakalarına bakın. Adolesan kızlar okulu bırakıyor ve bu durum fark edildiğinde çoktan evlenmiş oluyorlar. Yani, şehirlerde ve kırsal bölgelerde, normal okullarda ve öteki topluluklarda yaygın olarak bunun gibi milyonlarca vakamız var… tüm bunlar durumu karmaşık hale getiriyor, dedi.

Hemen Tedbir

Mehra’nın bir çözümü var: tüm verilerin masaya gelmesini beklemeyin; veriler gelmeye başlarken bile tedbir almaya başlayın. IDN, “MDG döneminde kullandığımız yaklaşım buydu ve tedbir almak için ilk birkaç yılı kaçırdık. Bu kez, veri ve tedbirin paralel ilerlemesini sağlamamız gerekiyor,” diye konuştu.

Mehra’nın önerisi, Botsvana’dan gelen bir adolesan katılımcı Gogontlejang Phaladi (Gigi) tarafından büyük mutlulukla karşılandı. Genç aktivist “Tam şu anda dört şeye ihtiyacımız var: tedbir, tedbir, tedbir ve tedbir,” diyerek seyircilerden büyük alkış aldı.

“Siyasi iradeye ve amaca, politikalara ihtiyacımız var, verilere, yeniliklere ihtiyacımız var ama hepsinin ötesinde adolesanlar konusunda acil tedbire ihtiyacımız var.” [IDN-InDepthNews – 30 Ekim 2017]

Fotoğraf (üstte): Yeni Delhi’de gerçekleştirilen Adolesan Sağlığı Dünya Kongresinde, adolesanların yaşadığı akıl sağlığı zorluklarını tartışan bir uzman paneli. Fotoğrafçı: Stella Paul – IDN | INPS

Fotoğraf (ortada): Guntur, Hindistan’da çocuk işçiliğinden kurtarılan adolesan, Manasa. Onun kurtuluşu okulu bırakma vakalarında ilçe yönetimi tarafından bir anket gerçekleştirilmesini mümkün kılmıştır. Fotoğrafçı: Stella Paul – IDN | INPS

NEWSLETTER

STRIVING

MAPTING

PARTNERS

Scroll to Top