NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Reporting the underreported about the plan of action for People, Planet and Prosperity, and efforts to make the promise of the SDGs a reality.
A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC.


SGI Soka Gakkai International

 

Her Gence Yılda 30 Dolar Harcamak Neden Gerekli

J Nastranis

NEW YORK (IDN) - Kişi başına yılda 30 dolardan az bir para harcamanın genç sağlığında ve eğitiminde mucizeler yarattığını belirtiyor, UNFPA, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından yürütülen yeni bir çalışma.

Rapor, Washington D.C.’de 21 Nisan ile 23 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Bankası Bahar Toplantılarının arifesinde 188 ülkeden finans ve kalkınma liderlerinin gençlere yatırım yapmaya ilişkin kritik ihtiyacı görüşmeyi kararlaştırdığı Lancet’te yayınlandı.

Lancet, tıbbın topluma hizmet verebilmesi, toplumu dönüştürebilmesi ve insanların hayatlarını pozitif bir şekilde etkileyebilmesi amacıyla bilimi geniş ölçüde bulunabilir hale getirmeyi savunan bağımsız, uluslararası genel bir tıp dergisidir.

Çalışma, ABD’nin BM Nüfus İdaresine mali katkıları kesme kararının alınmasından sonraki günlerde açıklanmıştır. Bu ABD’nin BM’ye mali katkılarında ilk kesintidir, diye açıklıyor Başkan Donald Trump. İlk olarak 1985 yılında yürürlüğe giren ve daha önce başka Cumhuriyetçi başkanlar tarafından kullanılan Kemp-Kasten tadilinden alıntı yapan bildiri UNFPA’nın Çin’de “zorla kürtaj veya gönülsüz kısırlaştırma programının yönetimini desteklediğini veya buna katılım gösterdiğini” iddia etmektedir.

Bu tadil, zorla kürtaj veya gönülsüz kısırlaştırma faaliyetinde bulunan bir kuruluşa yabancı yardımı yasaklıyor. Başkan Ronald Reagan, George HW Bush ve George W Bush da aynı sebeple UNFPA’ya fon sağlamayı reddetmiştir. (Okuyun: UNFPA’ya Sağlanan Fonların Kesilmesinin Ardında Yatan ABD Gerekçesi Sorgulanıyor)

Çalışmaya göre 10 ile 19 yaş arası gençlerin fiziksel, cinsel sağlığını ve akıl sağlığını iyileştirmek 12 milyondan fazla gencin ölümünü ve gençlerde 30 milyondan fazla istenmeyen gebeliği önleyebilir.

Benzer bir şekilde, kişi başı yaklaşık 3,80 dolar karşılığında çocuk evliliklerini azaltan programlar da yatırıma neredeyse altı kat bir getiri sağlayabilir ve çocuk evliliklerini yaklaşık üçte bir oranında azaltabilir.

“Gençlere yatırım yapmak herkesin uzun vadeli ve stratejik menfaatinedir,” diyor UNFPA Yönetici Müdürü Dr Babatunde Osotimehin. “Dünyada bir milyarı aşkın gencin güçlendirilmesine ve korunmasına yönelik küçük yatırımlar on katı veya bazen daha da fazla bir getiri sağlayabilir. Öncü araştırmamız artık politika yapıcılar tarafından görülmeli ve dünyanın ilerlemesini planlama amaçlı kullanılmalıdır.”

Avustralya’da bulunan Victoria Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesinden ve UNFPA’dan baş yazarlar çalışmanın öncülüğünü yapmıştır. Yazarlar, gençlere yönelik sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine ve HPV (insan papillom virüsü) aşısı ve diğer aşıların yaygınlaştırılmasına yönelik sağlık müdahalelerinin ekonomik ve sosyal etkisini hesaplamaktadır. Çocuk evliliğini ve aile içi şiddeti azaltan, okul katılımını ve eğitim kalitesini artıran programların etkisini de hesaplamaktadır.

“Genç sağlığına ve refahına yapılan en iyi yatırımlardan bazıları sağlık sektörünün dışındadır – çocuk evliliğiyle mücadele, yol yaralanmalarını azaltma ve eğitimi iyileştirme,” diyor Victoria Üniversitesinin başyazarı Peter Sheehan.

“Çalışmamızda belirtilen aksiyonların ülkelerde geniş bir ölçekte sunularak dünya çapında erkek ve kız çocuklarının hayatlarını değiştirebileceği konusunda neredeyse bir şüphe yoktur. Genç sağlığına ve refahına yapılan yatırımların ekonomik ve sosyal etkileri tüm standartlara göre yüksektir ve küresel topluluğun BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini başarmak üzere yapabileceği en iyi yatırımlar arasındadır.

Rapor, üzerinde çalışılan tüm müdahalelerin 2030 yılına kadar olan toplam maliyetini eğitim hariç olmak üzere 524 milyar dolar, yılda kişi başına 6,70 dolara eşdeğer olarak öngörmektedir. Eğitim için, genel toplam 1,77 trilyon dolar veya yılda kişi başına yaklaşık 22,60 dolar olarak öngörülmektedir.

Birlikte ele alındığında, maliyetler kişi başına yılda 30 dolardan az bir tutara tekabül edecektir. Neticede, tüm programlara yapılan toplam yıllık yatırım küresel gayri safi yurtiçi hasılanın tam yüzde 0,20’si olacaktır.[IDN-InDepthNews – 20 Nisan 2017]

Fotoğraf: Malawi’de gerçekleşen, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakkında bilgi veren, gençlerin sağlık hizmetlerine erişim sağlayabilmesine yardımcı olan ve liderlik eğitimi sunan Safeguard Young People (Gençleri Koruyun) programından kızlar. Teşekkür: UNFPA Malawi/Hope Ngwira.

IDN International Press Syndicate hakim şirketidir.

facebook.com/IDN.GoingDeeper - twitter.com/InDepthNews

Newsletter

Striving

Striving for People Planet and Peace 2021

Mapting

MAPTING

Partners

SDG Media Compact


Please publish modules in offcanvas position.