NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Reporting the underreported about the plan of action for People, Planet and Prosperity, and efforts to make the promise of the SDGs a reality.
A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC.


SGI Soka Gakkai International

 

Fotoğraf: UNMAS, MINUSMA Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü.  Birçok ülkede mayın temizliği için robotlar sevk edilmektedir ancak yapay zekâ kullanmakta olan otonom silahların kontrolüyle ilgili endişeler giderek artmaktadır. BM Fotoğraf/Marco Dormino

Yazar: Thalif Deen

NEW YORK (IDN) — ABD'nin 20 yıldır süren ölümcül savaşın ardından 31 Ağustos'ta Afganistan'daki son birliklerini çekmesiyle Washington'dan gelen mesajlardan biri çok netti: Şu an hâlâ Orta Doğu bölgesinde konuşlanmış 40.000'in üzerinde Amerikan askeri olsa da ABD gelecek çatışmalarda bölgedeki "asker sayısını" azaltacaktır.

Fotoğraf: Nisar Keshvani (soldan üçüncü)

Hazırlayan Nisar Keshvani

SINGAPORE (IDN) — Hayal edin. Dağların en ötesinde bir yer. Denizden iki bin metre yükseklikte. İpek Yolu üzerinde ve Çin’den 240 km uzaklıkta. Etrafında nüfusu 150.000’i aşan şehirler var. Burada finansal durumlarına bakılmaksızın, Orta Asya’nın gelecek nesil öğrencileri için dünya standartlarında eğitim veren, yerleşime tamamen uygun bir üniversite görkemle yer alıyor. 

Fotoğraf: Hindistan’daki dolup taşan krematoryumlar. Kaynak: USA Today

Yazan Shastri Ramachandaran*

YENİ DELHİ (IDN) — Hindistan’da yaşanan Covid-19 enfeksiyonu ve ölüm tsunamisi olanca şiddetiyle devam ederken merkez ve eyaletlerdeki halk ile hükûmetler hastane yatağı, ilaç, solunum cihazı ve bu krizin üstesinden gelebilmek için gereken pek çok şeyde yaşanan kıtlıkla mücadelesini sürdürüyor. Korkutucu ölümler ve ölümün acı yüzü, ne zaman, nerede, kime ve ne şekilde zarar vereceğini, ayrıca kendilerinin ya da yakınlarının hastalanması hâlinde ne yapacaklarını bilemeyen insanlar üzerinde bir korku iklimi yaratmış durumda.

Fotoğraf: Afrika’daki gıda sistemleri iklim kaynaklı şoklardan, uyuşmazlıklardan ve son zamanlarda COVID-19’dan olumsuz bir şekilde etkilendi. © FAO/Petterik Wiggers.

Yazar: J Natranis

NEW YORK (IDN) — COVID-19 pandemisi, dünyanın en yoksul ülkelerinde son derece sıkıntılı bir durumu tetikledi. Sürdürülebilir Geliştirme Hedeflerinin başarısının on yıl daha devam etmesini tehdit ediyor, Sürdürülebilir Kalkınma Finansman Raporu 2021 konusunda 60’tan fazla Birleşmiş Milletler Acentesi ve uluslararası örgütten uyarı alıyor.

Fotoğraf: İspanya'daki bir tesiste şırıngalar monte ediliyor ve ardından paketleniyor. © UNICEF/Francis Kokoroko

Yazan: J Nastranis

NEW YORK (IDN) — Yeni bir araştırma ile ülkelerin kendi aşı ihtiyaçlarını öncelikli olarak gördüğü "aşı milliyetçiliği" olarak tanımlanan ve giderek büyüyen eğilime karşı dikkat çekilmiştir. Çalışma, Covid-19 pandemisine karşı aşıların tedarikinin tekelleşmesine karşı uyarıda bulunulmakta olup varlıklı uluslar, gelişmekte olan dünyayı etkiledikleri kadar sert bir şekilde zengin ülkelerde de ekonomik yıkıma neden olacak şekilde tehdit oluşturuyor.

Varlıklı uluslar bu yılın ortasına kadar tamamen aşı olacak ve fakir ülkeler de büyük oranda kapanma olacak olmasına rağmen, çalışmaya göre küresel ekonomide Japonya ve Almanya'nın yıllık üretimi olan 9 Trilyon $'dan daha fazla bir kayıp oluşacağı sonucuna varılmaktadır. Bu maliyetlerin yaklaşık yarısı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere gibi varlıklı ülkeler tarafından karşılanacaktır.

Fotoğraf: Munir Akram, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in Yetmiş Altıncı Başkanı. İlgi: UN ECOSOC

Yazan: Ramesh Jaura

BERLIN | NEW YORK (IDN) — Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Başkanı Munir Akram, COVID-19’dan büyük oranda zarar gören gelişmekte olan ülkelere mali olanaklar ve ilave likidite sağlamak üzere, global düzeyde bir dizi erken eylem üzerinde anlaşmaya varmak amacıyla bir İrade Koalisyonu oluşturma çağrısında bulundu.

IDN ile yaptığı bir e-posta röportajında Bay Akram, bu hızlı eylemler, mevcut ya da potansiyel bir borç stresi altında olan ülkeler için kapsamlı bir borç erteleme ve yapılandırma, 500 milyar dolar tutarında Özel Çekme Hakları (SDR’ler) ve kullanılmamış SDR kotalarının gelişmekte olan ülkelere dağıtımı konularını içermelidir, dedi.

Resim için teşekkürler: UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı)

Yazar: J Nastranis

NEW YORK (IDN) – BM Sekreteri-General António Guterres’in tekrarlayarak işaret etiği gibi insanlık, "tanımlayıcı bir an", İnsan Gelişme Raporu’nun (HDR), The Next Frontier: Human Development and the Anthropocene 30. yıldönümü basımında vurgulanan bir uyarı ile karşı karşıyadır. İnsanoğlu inanılmaz ilerleme başarmış olsa da, bizler tam olarak hayatta kalmak için güvendiğimiz sistemleri istikrarsızlaştırarak Dünyanın kıymetini bilemedik.

Photo: Channon Market. CC BY-SA 3.0

Kalinga Seneviratne’nin kaleminden

CHANNON (IDN) – 1976 yılında Batı’da hippi hareketi zirve noktasındayken bu güzelim manzaralı yerde çiftçilikle geçinen bu geleneksel köy, yakınlardaki Terania Nehri’nin etrafında yer alan yağmur ormanlarındaki ağaçların kesilmesine engel olmak amacıyla Avustralya’nın diğer ucundan gelmiş ağaç kesiciler ve çevreciler arasında bir savaşa sahne olmuştu. Bu, Avusturalya’daki direkt eylem içerikli ilk protestoydu.
Çevrecilerin birçoğu bölgede yerleşmeye karar verip ucuza tarım arazileri almış ve “Doğaya Dönüş”felsefesine dayalı komünler kurmuş.
“Buraya eşimle birlikte kendi kendine yeten fakir bir hayat yaşamak üzere 1970’lerde taşındık.

Fotoğraf: Koronavirüs pandemisinden sonra internet alışverişi asla aynı kalmayacak. Kaynak: UNCTAD

Yazar: Jamshed Baruah

CENEVRE (IDN) – Ticaret ve Kalkınma hakkında yapılan BM Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, "COVID-19 pandemisi daha dijital bir dünyaya doğru değişimi hızlandırdı. Dünya ekonomisi düzelmeye başladığında, şu anda yaptığımız değişikliklerin kalıcı etkileri olacak," şeklinde konuştu.

Dünya çapında internet alışverişinin hızlanması, dünya pandemik cevaptan kurtulmaya geçerken tüm ülkelerin dijitalleşme ile sunulan fırsatları yakalayabilmesinin sağlanmasına yönelik aciliyetin altını çiziyor, diye ekledi.

Fotoğraf: Kenya, Busia Bölgesindeki Mungatsi Pazarı Otogarındaki toplu ulaşım aracına binmeden önce ellerini yeni cihazla yıkayan bir yolcu. Kredi: Kevin Wafula.

Yazan: Justus Wanzala

BUSIA, Kenya (IDN) – Busia Bölgesindeki Nambale Kasabasında bulunan Mungatsi pazarındaki otogarda sıcak bir gün. Çoğunluğu seyahat edenlerden oluşan birçok insan ellerini yıkamak için sıraya girmiş. Her kişi diğerleri ellerini yıkarken mesafeyi koruyor ve farklı yerlere toplu taşıma araçlarına biniyor.

Toplu taşıma araçlarına binmeden önce el yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak Kenyalıların takip etmek zorunda oldukları yeni uygulamalar arasındadır. Bu uygulamalar, COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemeye yönelik güvenlik önlemi olarak sağlık yetkilileri tarafından zorunlu ilan edilmiştir.

Page 1 of 4

Newsletter

Striving

Striving for People Planet and Peace 2021

Mapting

MAPTING

Partners

SDG Media Compact


Please publish modules in offcanvas position.